Stresszkezelés
Ne hagyd, hogy a stressz irányítson!
A stressz életünk része. Megszüntetni nem tudjuk, ezért a hatékony kezelésére kell törekednünk. Amennyiben nem kezeljük megfelelően, akkor jelentős negatív hatással lehet a teljesítményünkre, egészségünkre.
Annak jelei, hogy stresszes vagy:
- nem érzed magad jól a bőrödben,
- rosszkedvű, lehangolt, fáradt vagy,
- sokszor fáj a fejed (fentiekhez társulhat, vagy önállóan is)
- koncentrációs problémáid vannak,
- elfelejtesz dolgokat,
- megemelkedik a vérnyomásod,
- állandóan ennél, rágcsálnál, cigarettáznál,
- csökken teljesítményed (otthon, munkahelyeden)
- kialakulhatnak különböző megbetegedések, melyeknek nem találod az okát, stb.
A stressz szervezetünk természetes élettani reakciója környezetünkből származó újdonságot vagy veszélyt jelentő eseményekre. Ezek leginkább munkahelyi vagy családi életünkből fakadnak, de kiválthatják például betegségek is.
Egyedi genetikánk, habitusunk, hozott mintáink, tanult viselkedési formák, önismeretünk befolyásolja, mit váltanak ki belőlünk az egyes történések. Vannak, akik élvezik a kimondottan veszélyes helyzeteket (extrém sportok kedvelői, közszereplésre vágyók). Mások hasonló megmérettetések alkalmával lefagynak, hányingerrel küzdenek, akár meg is betegednek.
Mit tehetsz a negatív stresszhatás ellen?
Első lépésként tudatosítanod kell magadban, hogy stresszes vagy, és mi váltja ki belőled a stresszt. Ezután több módszer közül választhatsz, hogy csökkentsd a stressz negatív hatásait. Alapvető stresszkezelő technikák a légzésgyakorlatok, a relaxáció, a testmozgás, kellemes tevékenységek végzése.
Mivel tudok Coachként segíteni számodra a stresszkezelés során?
Amennyiben a stressz tüneteit érzed magadon, de még nem tudod pontosan, mikor és hogyan is alakulnak ki, tudatosítjuk melyek számodra a stresszes helyzetek. Ezután megkeressük a stressz forrásait, közben fejlesztjük önismeretedet. Megvizsgáljuk, tudunk-e a helyzeten változtatni, hogyan. Amennyiben nem tudunk, akkor más szemszögből is megvizsgáljuk a problémát és megkeressük a helyzet jó oldalát. Megkeressük, mit tudsz tenni az azonnal jelentkező negatív hatások (mint például idegesség, verejtékezés, vérnyomás emelkedés, szapora szívverés) mérséklésére, leküzdésére, megelőzésére. Megvizsgáljuk, milyen egyéb tevékenységekkel tudod erősíteni a stressztűrő képességedet.
Ne feledd, a stresszkezelés fontos a kiegyensúlyozott élethez, nyugodt alváshoz, az egészséged megőrzéséhez.